Vaše heslo do 3 minut

Bezpečnost, Microsoft 365

Už jste se někdy zajímali o to, jakým způsobem je u vás ve firmě zajištěna bezpečnost? Většina příspěvků na toto téma zmiňuje tři zásady: 

  • Aktualizovaný operační systém a aplikace 
  • Aktualizovaný antivirus 
  • Funkční zálohování 

Zastavme se třeba u zálohování. Jestliže zálohujete, tak jak často? Zálohují se i dokumenty z lokálních počítačů? Jak dlouho jsou data uchovávána a kde jsou uložena? Když bude jedna ze záloh poškozena, umíte provést obnovu? Je nutné obnovovat vše, nebo si je možné vybrat jaká data se obnoví a z jakého období? A mohli bychom pokračovat s otázkami ještě dlouho.  

Bezpečnost není jednoduchá disciplína a netýká se zdaleka jen souborů. Bezpečnost v  sobě zahrnuje i bezpečnost hardwaru, jestli a jak je zabezpečeno napájení, vícenásobné připojení do internetu, v  kolika replikách se data uchovávají na discích, zda máte záložní hardware v případě výpadku primárního, jestli je zajištěna klimatizace, kdo všechno má přístup k  HW, jak dlouho bude trvat sehnat libovolný náhradní díl apod.  

Stejně tak lze mluvit i o softwaru. Jak je zajištěna jeho dostupnost v  případě výpadku hardwaru, kdo všechno má práva jej instalovat, nastavovat, jak je prováděn audit, kdo které licence má a co ke své práci využívá, jak je nastaveno auditování, šifrování, správa hesel a přístupů, automatické vyhodnocování chování uživatelů, co se stane, když od nějaký zaměstnanec nebo externista odejde atd. 

V  neposlední řadě je bezpečnost o chování uživatelů, o jejich zvycích, způsobech práce a bezpečném chování. Zamyslete se, jak u vás v organizaci řešíte, že některá data ani omylem nesmí opustit firmu, nebo ji opustit mohou ale pouze zašifrovaná, jak máte zajištěno sledování přístupů a modifikací citlivých dat. A co třeba GDPR? Dokážete najít všechna data, tak jak je vám ukládáno? Používáte pro přihlášení jméno a heslo nebo více prvků? Jak bezpečná jsou používaná hesla? Přitom různé formy útoků jsou na denním pořádku. K tomu je potřeba ještě počítat s možnými chybami uživatelů. 

Celý týden jsme se věnovali tomu, jak online prostředí zjednodušuje práci v oblasti bezpečnosti: 

  • Zjistili jsme, že je možné simulovat různé formy útoků, a ukázali si, jak je vyhodnotit a poučit se z nich. 
  • Podívali jsme se, jak změřit úroveň nastavení a jak nám cloud prostředí pomáhá naši bezpečnost zlepšovat a monitorovat. 
  • Ukázali jsme si způsob nastavení pravidel pro zacházení sdaty a online aplikacemi, takže už nebude možné omylem odeslat nebo sdílet chráněná data. 
  • Vyzkoušeli jsme, jak nám cloud prostředí pomůže s dodržováním GDPR, vyhledáváním a blokováním dat. 
  • nakonec jsme se podívali na bezpečnost zařízení a chování uživatelů. 

 

Pokud vám utekly předchozí podcasty, můžete se na ně podívat zde:

Začněte používat to, co si už platíte

Stop Excelu

Bing vládne všem

Jak sdílet potřebné, ale nevyzradit tajemství

Jak neudělat faux paux na online meetingu

Konec trapných příloh v e-mailu

Naskočte na vlnu automatizace (své) administrativy

Naskočte na vlnu automatizace (své) práce

Jak nezapomenout na splnění pracovních úkolů

Jak se nenechat pohltit pracovními e-maily

 

Krátký textový popis a stručné instruktážní video ke každému tipu můžete dostávat do e-mailu. Aby vám příště nic neuteklo, stačí se přihlásit k odběru zde nebo nás můžete sledovat na:

Blog: kmits.cz/produktivita365

LinkedIn: kmits.cz/365li

Youtube: kmits.cz/365yt

 

Tým Konica Minolta IT Solutions Czech

kmits.cz/li

Pin It on Pinterest

×