9 mýtů o přesunu do cloudu (1. část)

Cloud, Dynamics 365

Stále váháte nad cloudem? Pokud máte pochybnosti, možná je důvodem některý z mýtů, který o dané problematice koluje. Přečtěte si, jak je to ve skutečnosti.

Ještě nedávno byli lídři českých firem vůči cloudovým řešením opatrní. Svět podnikání však stále více objevuje výhody, které „oblak“ (cloud) přináší. I české ERP systémy se už naladily na vlnu cloudu. Dřívější argumenty proti využívání podnikových online služeb a aplikací dávno neplatí. Přesvědčte se s námi. Společnost Microsoft vyvrací 9 nejčastějších mýtů o cloudu a technologiích Office 365. Uvádíme první čtyři a další budou následovat v příštím příspěvku.

1. Office 365 je pouze sada kancelářských nástrojů v cloudu a mohu je využívat jen, když jsem online.

Ve skutečnosti jsou Office 365 sadou cloudových služeb pro zvyšování produktivity. Mohou zahrnovat například Exchange Online pro poštu a plánování v kalendáři. Dále jsou součástí SharePoint Online a OneDrive pro spolupráci týmu, pracovní postupy, sdílení a synchronizaci podnikových souborů. Užitečnou službou je také Skype for Business pro online schůzky a prezentace. A v neposlední řadě firmy oceňují Yammer, který je interní firemní sociální sítí pro sdílení informací a komunikaci.

2. Jestliže přesunu firemní data do cloudu, už nebudu mít plnou kontrolu nad svými technologiemi.

Naopak s přesunem do cloudu můžete spát klidněji. Zbavíte se bolestí hlavy z neustálé údržby hardwaru a upgradu softwaru. Čas, který jste dříve strávili touto činností, můžete věnovat obchodování a zvyšování konkurenceschopnosti své firmy. Nemá smysl, abyste stále více investovali do serverů pro ukládání e-mailové komunikace a podnikové agendy. Místo toho můžete raději plánovat strategie, podporovat své obchodní manažery a rychle reagovat na měnící se potřeby zákazníků.

3. Ukládání dat v on-premise řešení je bezpečnější než v cloudu.

Stále více se ukazuje, že podnikové informační systémy nejsou v on-premise řešení bezpečnější než v cloudu. To potvrzuje i technologický vizionář a zakladatel Strategic News Service (pozn.: zakladatel elektronického týdeníku, který je celosvětově uznávaným zdrojem informací z oblasti informačních technologií a globální ekonomiky) a rovněž zakladatel skupiny INVNT/IP Global Consortium, která sdružuje experty zabývající se rostoucími problémy v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Z problematiky kybernetické bezpečnosti se stala práce na plný úvazek. Vznikla potřeba vytvoření týmů skutečných odborníků. Bezpečnostních expertů je však zatím málo. Společnost Microsoft zaměstnává ty nejlepší z nich. O detekci bezpečnostních rizik a potlačení hrozeb se stará tým nejschopnějších.

Pro udržení zabezpečení Office 365 (splňující průmyslové standardy bezpečnosti) jsou využívány procesy jako například Security Development Lifecycle (SDL – nástroj pro vytváření bezpečnějšího softwaru, pomáhá řešit požadavky na zabezpečení při současném snížení nákladů na vývoj), technologie pro předcházení kybernetickým útokům, jejich včasnou detekci a zmírňování případných následků. Firmy často nemají taková opatření a ani prostředky k jejich zajištění. Microsoft Office 365 poskytuje 99,9%  záruku ochrany a bezpečnosti a zároveň je finančně dostupným řešením.

Pro Microsoft pracují přední odborníci v oblasti dodržování platné legislativy, znají a aktualizují software dle nejnovějších předpisů a nařízení (například HIPAA a Sarbanes-Oxley, FISMA – americký federální zákon o bezpečnosti informací, ISO 27001, doložky EU, právní rámec U.S.-EU Safe Harbor a další).

4. Do cloudu musím přesunout vše, je to scénář všechno nebo nic.

Ačkoliv první stoupenci cloudu ho prohlašovali za svatý grál, nikdo neobhajoval možnosti kompletní proměny informačních technologií vašeho podniku doslova přes víkend. Většina implementací začíná hybridním přístupem. Přesune se jedna aplikace, například e-mail, postupně se přesunují další aplikace a řešení – vše podle toho, jak to vyhovuje dané firmě.

Hybridní cloud vytváří konzistentní platformu, která zahrnuje datová centra a cloud, zjednodušuje IT a poskytuje uživatelům potřebné aplikace a data na jakémkoliv zařízení a prakticky kdekoliv. Umožňuje koordinaci výkonu a schopností výpočetní techniky podle aktuálních potřeb a požadavků organizace.  Můžete měnit, přidávat či ubírat, aniž byste museli plýtvat investicemi. Cesta do cloudu je pro každou firmu odlišná a liší se i doba potřebná pro migraci. Můžete například nejprve přesunout jen některé technologie, synchronizaci a sdílení souborů (OneDrive for Business) nebo e-mail (Exchange). Ty vám pak pomohou pokračovat a naplánovat další postup pro náročnější nebo větší projekty.

Tématu přechodu do cloudu se budeme věnovat i v dalším příspěvku. Odkryjte s námi dalších 5 mýtů. Pokud vás tato problematika zajímá, doporučujeme také naši dřívější aktualitu, kde se můžete dozvědět, zda ponechat informační systém on-premise či přejít do cloudu.

Zůstaňte naladěni na vlnu digitální transformace. Sledujte naše novinky, semináře. Anebo nás přímo kontaktujte. Pomůžeme i vaší firmě na cestě k úspěchu s využitím technologií budoucnosti Microsoft Dynamics 365.

Pin It on Pinterest

×