Microsoft Power Platform. Nový buzzword, nebo skutečná revoluce?

Common Data Model, Dynamics 365, Microsoft Power Platform, Office 365, Podnikové procesy, Power Apps

V tomto článku vás seznámí Jaromír Šponar, kterému již po druhé společnost Microsoft udělila prestižní ocenění Microsoft Most Valuable Professional (více o titulu MVP) pro oblast podnikových aplikací – Dynamics 365, s řešeními Microsoft Power Platform a Common Data Model, která usnadňují spolupráci mezi jednotlivými aplikacemi Microsoft.

Společnost Microsoft představila platformu pod názvem PowerApps již před dvěma lety. Dnes pod novým názvem Microsoft Power Platform pohání služby inovativních podnikových aplikací Dynamics 365 (více zde), aplikací Office 365 (více zde) včetně balíku služeb Office365, Win10 a Microsoft Enterprise Mobility and Security (EMS – více zde).

Využití služeb Power BI, Flow nebo Power Apps má pro zákazníka vysokou přidanou hodnotu, ať se již pro řešení Dynamics 365 rozhoduje nebo už je přímo uživatelem. Výhodu této platformy vidím ještě z jiného úhlu. Je to jednotný datový model, tzv. Common Data Model (CDM). Tento benefit si pojďme ukázat porovnáním tradičního řešení podnikových aplikací a ukládání dat s řešeními Microsoft Power Platform a CDM.

Každou aplikaci vám navrhne softwarový architekt samostatně. Stejně tak navrhne svůj datový model. Rovněž data v každé aplikaci jsou uložena různě. Bohužel tohle dříve platilo i u společnosti Microsoft a jejích aplikací. Trochu s nadsázkou lze říci, že si v určité době nerozuměl ani Word s Excelem, natož pak CRM a ERP z dílny Microsoftu.

Tento přístup řadě společností vyhovoval. Postavily své živobytí na vytváření nástrojů, které umožňovaly propojit různé systémy. Pokud jste například potřebovali aktualizovat adresu v jednom systému, ten pak musel zaslat informaci dalšímu systému: „Hej, změň si u sebe také adresu pro záznam XYZ.“

Říkáte si, že u takto „jednoduchého“ scénáře to ještě půjde. Veřte, že i u takto snadného principu mnoho implementací systémů zkrachuje. Zkuste si ale představit, že máte ještě například systém na výpočet cen, aplikaci na řízení logistiky, systém pro řízení dokumentů (DMS). Jak udržíte data v jednotné podobě, když je musíte aktualizovat jednotlivě v mnoha samostatných systémech? Moc to nejde.

Naštěstí jde to i jinak

Když se mě klienti nebo kolegové ptají, co je to vlastně Common Data Model, vysvětluji to na příkladu s cizími jazyky. Tradiční přístup, tedy využívání více integračních uzlů a platforem, je jako použití univerzálního překladače. Funguje celkem dobře, ale stojí tolik, co všechny systémy dohromady.

CDM je v tomto případě vlastně univerzální jazyk. Jazyk, který používají všichni. Všichni mu rozumí a nedochází tak k chybám v překladu. Co to znamená pro koncového uživatele v ekosystému Microsoft? Když, dejme tomu, obchodník aktualizuje ve svém mobilním telefonu kontakt na člověka ve společnosti ABC, který je zodpovědný za příjem zboží, okamžitě tuto změnu uvidí účetní i zaměstnanec spedice, který tiskne štítky na balíky.

Můžete namítnout, že toto je pouze kosmetická změna, protože se to týká jen a jen služeb od Microsoftu. Samozřejmě s tím souhlasím. Právě proto je to ale tak zásadní! Komunikace dat se stala přirozenou. Vše běží nativně. Bez komplikací fungují služby Office 365 společně se službami Dynamics 365 Customer Engagement (dříve CRM) a s Dynamics 365 Finance and Operation (dříve AX) či s Dynamics 365 Business Central (dříve NAV), ale také se službami jako jsou Active Directory pro správu uživatelů. Propojena jsou přístupová práva i data v aplikacích třetích stran využívajících Azure.

Kdy přepíše většina vývojářů své aplikace pro systémy Windows na cloudové platformě Azure? To může trvat ještě dlouho. Vy ale můžete snížit své náklady na IT již nyní. Firmy ušetří miliony korun za licence pro integrační platformy a další miliony za integrace mezi vlastními aplikacemi a službami Microsoft.

Tohle je skutečná revoluce. Systémy spolu komunikují. Existuje konečně způsob, jak vnést pořádek do dat a řízení společností. A reálná data produkují reálné podklady potřebné pro úspěšné vedení firmy.

Jestliže vaše firma běží na  Microsoft Power Platform, můžete se těšit ze služeb Power BI (více zde), Microsoft Flow (více zde) a PowerApps (více zde).

A právě o těchto službách vás budeme zanedlouho informovat detailněji. Pokud ale chcete ihned další informace, neváhejte kontaktovat společnost WEBCOM.

Autor: Jaromír Šponar

TAGS: #MSDyn365, #O365, #M365, #CDM, #MSPowerPlatform

Pin It on Pinterest

×